Żywienie zwierzęcia z nowotworem

Komórki nowotworowe czerpią energię przede wszystkim z węglowodanów, dlatego zmniejszenie ich zawartości w diecie powoduje "niedożywienie nowotworu". Jednocześnie zwiększyć należy zawartość w diecie białka i tłuszczu. Zmiana sposobu żywienia zwierzęcia powinna następować stopniowo, w ciągu kilku co najmniej dni. Wprowadzenie tego rodzaju pokarmu każdorazowo należy omówić z lekarzem.
Korzystny jest też dodatek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim w OLEJU RYBIM (w przypadkach chemioterapii udowodniono przedłużenie reakcji na leczenie dzięki jego dodatkowi).
W czasie chemioterapii onkologicznej nie należy raczej podawać leków o działaniu antyoksydacyjnym, np. witaminy C, selenu itp.

W przypadkach występowania wymiotów prosimy o niepodawanie zwierzęciu pokarmu. Ważne jest, aby zwierzę przyjmowało płyny. Koty powinny przyjmować pokarm, jeśli tylko jest to możliwe. Metabolizm ich wątroby warunkuje konieczność niemalże stałego dostępu do pokarmu. W przypadkach niechęci do jedzenia możemy podawać leki stymulujące apetyt i jednocześnie przeciwdziałające wyniszczeniu nowotworowemu: cyproheptadyna, mirtazapina, diazepam lub octan megestrolu. Dawkę leku dla Państwa zwierzęcia powinien określić lekarz.
Leki do chemioterapii onkologicznej mogą mieć NEGATYWNY WPŁYW NA NATURALNĄ MIKROBIOTĘ JELITOWĄ (bakterie oraz grzyby). Korzystne jest na ogół podawanie probiotyków.